Päiväys ja aika
16.02.2022
08:30 - 09:30
Ilmastopositiiviset yritysalueet ja arvoketjut —hanke (ILPO) on tarjonnut yrityksille tukea, tutkimuksia ja kokeilumahdollisuuksia vähähiilisen liiketoiminnan kehittämiseen keväästä 2020 alkaen. Hankkeen pilottialueina ovat toimineet Turun Topinpuisto, Vantaalle rakentuva kiertotalousklusteri ja Tampereen seudun yritysalueet.
Ilmastoratkaisujen kehittäminen on keskittynyt erityisesti resurssitehokkaaseen liiketoimintaan, vähäpäästöisiin arvoketjuihin, päästöjen kompensointiin, hiilinieluihin, hiilijalanjäljen laskentaan sekä logistiikkaan.
Nyt teemoista pääsee keskustelemaan ILPO -hankkeen webinaarisarjassa, joka alkaa keskiviikkona 12.1.2022. Tervetuloa mukaan!
Webinaareja on yhteensä 6 – voit osallistua yhteen tai useampaan webinaariin oman mielenkiintosi mukaan.
Ilmoittaudu webinaareihin mukaan tästä linkistä.
Kiertotalouden alueiden ja verkostojen opit jatkoon
Aika: ke 16.2.2022 klo 8.30 – 9.30
Paikka: verkossa, osallistumislinkki lähetetään ilmoittautuneille
Mitä oppeja yritysalueet, kiertotalouskeskukset ja verkostot ovat saaneet hankkeen aikana? Mitä tapahtuu kiertotalouden alueiden ja verkostojen ilmastotyössä tulevaisuudessa?
Topinpuiston kiertotalouskeskusta esittelee Lounais-Suomen Jätehuollon käyttöpäällikkö Jyri Metsänranta ja Vantaan kiertotalousklusterin kehittymistä esittelee Vantaan kaupungin erityisasiantuntija Panu Vuorimaa.
Tutustu koko webinaarisarjaan
- 12.1.2022 Hiilijalanjäljen laskenta
- 19.1.2022 Resurssitehokas liiketoiminta yritysalueilla
- 26.1.2022 Vähähiilinen logistiikka yritysalueilla
- 2.2.2022 Hiilinielut ja päästöjen kompensointi
- 9.2.2022 HTL-teknologia
- 16.2.2022 Kiertotalouden alueiden ja verkostojen opit jatkoon
Lisätietoja:
Iris Kriikkula, projektiasiantuntija, Turun kaupunki
040 5899 495, iris.kriikkula@turku.fi
Tuomas Alijoki, viestintäasiantuntija, Lounais-Suomen Jätehuolto (LSJH)
040 8670 195, tuomas.alijoki@lsjh.fi
Lisätietoja hankkeen sivuilta: Ilmastoratkaisuja yritysalueille – 6Aika: ILPO hankkeen tuloswebinaarit
Webinaarisarja järjestetään osana 6Aika: ILPO-hanketta, jossa kehitetään ilmastopositiivisia yritysalueita Turussa, Tampereella ja Vantaalla. Toteutamme yritysyhteistyössä muun muassa konkreettisia kiertotalouden kokeiluja, kehitämme päästölaskentaa ja edistämme vähähiilisyyttä yrityksissä, arvoketjuissa ja yritysalueilla.